“Isten a részletekben rejlik”: 8 építészeti momentum, amelyre Mies is büszke lenne

Paul Keskeys Architizer portálon megjelent cikkét Tábi Emőke fordította

„A részletek nem részletek. Ezek alkotják a designt.” Ezt vallotta Charles Eames, és kétségkívül igaza volt. Az amerikai építész azokra a különleges design-momentumokra utalt, amelyek a jó épületeket rendkívülivé teszik. A címben szereplő kijelentéssel pedig Mies van der Rohe foglalta össze a részletek hangsúlyozásának fontosságát, ami a múlt század során számtalan neves építész munkáját jellemezte. Maga a modernizmus nagy mestere is biztosan örömmel látná, hogy az apró dolgok értékelése a mai gyakorlatból sem veszett ki.

Paul Keskeys Architizer portálon megjelent cikkét Tábi Emőke fordította.

Az élvonalbeli építészirodák közül sokan rendkívül precízen kidolgozott részletmegoldásokat alkalmaznak a projektjeikben, gördülékenyen kombinálva formát és funkciót, amellyel akár egy egyszerű kapcsolódást vagy anyagátmenetet is erőteljes építészeti momentummá képesek alakítani. Az Architizer 2019-es A+Awards pályázatára készülve bemutatunk nyolc projektet az elmúlt évekből, amelyek tervezői a részletekre való rendkívüli figyelmükkel már kivívták maguknak az elismerést.

Brick Spris Coffe (Fotó: Architizer.com)

1. Építészet + Tégla: Brick Spris Coffe

Tervező: Hooba Design, Teherán, Irán

Az éttermek kategóriájában a Hooba Design barlangszerű Brick Spris Coffe kávézója Teheránban már 2015-ben elkápráztatta az A+Awards zsűrijét. Hullámzó felülete valóban bámulatos példája a téglával történő részletképzésnek: a téglákat nyolc darabra vágták és egy-egy adott oldalukat türkiz színű mázzal emelték ki. A tégladarabok közötti résekbe speciális világító elemeket helyeztek, még varázslatosabb hangulatot teremtve ezzel a térben.

Grotto Sauna (Fotó: Architizer.com)

2. Építészet + Fa: Grotto Sauna

Tervezte: PARTISANS, Ontario, Kanada

A PARTISANS az Egészség & Wellness kategóriában nyert közönségdíjat barlangszerű szaunájával, amelynek szoborszerűen kidolgozott belső tere az asztalosszerkezeti részletek kortárs mintapéldája. 3D-technológiát alkalmazva és egy famegmunkálási szakember segítségével alakították ki a lágy, áramló felületet, amely tökéletes pihenést és kikapcsolódást biztosít ebben a nyugodt környezetben, a lenyűgöző ontarioi vadonban.

Gores Group Headquarters (Fotó: Architizer.com)

3. Építészet + Üveg: Gores Group Headquarters

Tervezte: Belzberg Architects, Beverly Hills, Kalifornia, USA

A 2015-ös díjat az alacsony irodaépületek kategóriájában a képen látható kaliforniai kereskedelmi épület innovatív homlokzatával zsebelte be a Belzberg. A dupla homlokzat külső rétege egyedi, rogyasztott üvegpanelekből áll, amelyek mindegyike különböző mértékben átlátszó, így tökéletesen szabályozza az egyes belső terekbe való belátást.

Wollongong Central Development (Fotó: Architizer.com)

4. Építészet + Beton: Wollongong Central Development

Tervezte: HDR, Wollongong, Ausztrália

Nem könnyű csupán egyetlen kimagasló részletet kiemelni ezen a New South Wales-i bevásárlóközponton, de kétségkívül az egyik legszembetűnőbb eleme a betonhomlokzat szövevényes mintázata: a stilizáltan ábrázolt ausztrál lángfa virágai éjjel fénymintázattal borítják ezt a tipikusan monumentális hatású anyagot.

Velenje Car Park (Fotó: Architizer.com)

5. Építészet + Fém: Velenje Car Park

Tervezte: ENOTA, Velenje, Szlovénia

Az ENOTA egy egyszerű, de annál leleményesebb rácsos falrendszert hozott létre, hogy azzal vonja körbe egy parkoló területét otthonában, Szlovéniában. Ez a plasztikus felületű térfal a fém részletképzés remek példája. Az áttetsző térelválasztók kialakítása nem csupán lenyűgöző módon leplezi az inkább funkcionálisnak mondható létesítményt, de súlyához képest nagymértékű szerkezeti szilárdsággal is bír.

Compact Karst House (Fotó: Architizer.com)

6. Építészet + Kő: Compact Karst House

Tervezte: Dekleva Gregoric Architects, Vrhovlje, Szlovénia

Az XS-es magánház kategória döntőseként a Compact Karst House koncepciója – „monolitikus, egyetlen anyagból készült tömeg, amelybe két fa proto-ház van beillesztve” – gondos részletmegoldásokat igényelt annak érdekében, hogy tökéletes átmenetet alakítsanak ki a külső falak és a tető között. A Dekleva Gregoric Architects gyönyörűen kialakított, a hagyományos építési módszereket a modernnel ötvöző megoldása tökéletes példa ebben az új kategóriában, amely a legjobb kőből készült építészeti részleteket díjazza.

Roskildei égetőmű (Fotó: Architizer.com)

7. Építészet + Homlokzat: Roskildei égetőmű

Tervezte: Erick van Egeraat, Roskilde, Dánia

Ez az Erick van Egeraat által tervezett lenyűgöző égetőmű Építészet + Megvilágítás kategóriában már kiérdemelte az A+Award díjat, viszont homlokzatát tekintve tökéletesen beleillik az építészeti részletek kategóriába is. Nyers, corten acélból készült perforált lemezek borítják őszies páncélzatba ezt az ipari létesítményt, amely éjjel funkcionális épületből ragyogó szobrászati műalkotássá változik.

1.8-M Width House (Fotó: Architizer.com)

8. Építészet + Lépcsők kategória: 1.8-M Width House

Tervezte: YUUA Architects and Associates, Toshima, Japán

Ez a rendkívül keskeny, 1,8 méter széles japán lakóház számtalan zseniális helytakarékossági megoldással rendelkezik, köztük egy bámulatos lépcsővel. Az elképesztően vékony lépcsőfokok látszólag lebegnek, és ezt a hatást tovább erősíti az alig észrevehető korlát, mindez által a lehető legtöbb fény jut be ebbe a kompakt térbe. És ha mindez nem lenne még elég minimál, a YUUA tervezői másodlagos megközelítési módként egy áramvonalas létrával is felszerelték a házat.

Az angol nyelvű cikk az architizer.com oldalon olvasható.

(Fotó: Architizer.com)

Tábi Emőke